Abesīniešu akas – spices
No ūdens apgādes sistēmām visekonomiskākā ir spice, kuru var ierīkot smilšainās augsnēs, piemēram, Pierīgā. Spici parasti veido mājas pagalmā, lai būtu ērti pieejama. Pastāvīgai izmantošanai visizdevīgāk ierīkot spici dzīvojamās mājas pagrabā. Spice uztvers virsējos gruntsūdeņus līdz 6 m dziļumam, tomēr to var iegremdēt arī līdz 25 m dziļumam.
Spice veidota no daudzposmainas cinkotas tērauda caurules, kuras apakšējā daļā ir apmēram metru garš filtrs, caur kuru ūdeni iesūknē caurulē un paceļ virs zemes. Filtru veido perforēta caurule un bronzas siets, kas no ārpuses cauruli nesedz. Aizsardzībai pret mehāniskiem bojājumiem to ievieto nerūsējoša tērauda čaulā. Spici zemē iedzen ar speciālu zveltni, ievibrē vai ieskalo. Lai pārliecinātos, vai izvēlētajā vietā ir ūdens, daži līdz 4 m dziļumam pamanās tikt ar pagarinātu bļitkotāju urbi.
Blīvākās māla gruntīs vispirms izveido urbumu. Ja spici izdodas ierīkot āderu krustpunktā, ūdens parasti pietiek, taču ne vienmēr apmierinās tā kvalitāte, jo ūdeni savāc no sekliem horizontiem, kas nav pasargāti no piesārņojuma. Mūsdienīgās mājās spici vairāk izmanto kā pagaidu risinājumu, kamēr nav ierīkota grodu aka vai dziļurbums. Toties vienkāršības un lētuma dēļ spices iecienītas dārzkopības kooperatīvos. Tur ūdeni vispirms sasūknē tvertnēs, lai tas sasilst. Pēc tam ar to laista dārzus. Saimnieciskām vajadzībām izmanto ūdeni tieši no spices. Spices ierīkošanai nepieciešamas viena vai divas dienas, tas var izmaksāt ap 270 – 450 eiro.
Publikācija no: http://www.la.lv/ka-tikt-pie-sava-udens/3/